Vašingtonas muzeji un dārzi
-
Hits: 4675
Pēdējos mēnešos ASV galvaspilsētā Vašingtonā ir sanācis pabūt ļoti bieži, tādēļ ir bijis pietiekami daudz laika un izdevību, lai apmeklētu arī dažus no izslavētajiem Vašingtonas muzejiem. Jāsaka, to te ir pār pārēm un interesējošs muzejs ir piemeklējams ik katrai gaumei – sākot no vēstures un mākslas, līdz ģeoloģijai un aviācijai. Esmu pabijusi vairākos no šiem muzejiem, tāpēc gribēju dot nelielu ieskatu tajos tiem, kuri plāno pavadīt Vašingtonā pāris dienas un cer arī kādu no tiem apmeklēt.
Smithsonian muzeju komplekss ietver 19 dažādus muzejus un galerijas, no kuriem daudzi atrodas pašā Vašingtonas centrā un ir bezmaksas. Šie tad arī ir vispopulārākie, kas nedēļas nogalēs un vasaras brīvlaikā nozīmē rindas pie ieejas. Lai tiktu muzejos (gan maksas, gan brīvajos), būs jāiziet drošības pārbaude caur metāla detektoru, kā arī tiks pārbaudīts somiņu saturs. Tomēr kaut rinda ārpusē dažkārt var izskatīties ļoti gara, parasti viss virzās uz priekšu ļoti raiti.
Smithsonian Castle and Information Center
Ieeja: brīva
Pašā Smithsonian kompleksa viducī atrodas jau pa gabalu pamanāmā Smithsonian Castle sarkanā ēka. Šinī ēkā atrodas dažādi muzeju ofisi, kā arī informācijas centrs. Šī bija pirmā ēka muzeju kompleksā un tika uzcelta 1855. gadā. Aiz pašas ēkas atrodas ļoti skaisti iekārtots dārzs ar milzīgiem rododendriem, akācijām, rozēm un dažādiem citiem augiem un ziediem. Dārzs ir apskatāms ļoti ērti un daudz laika neaizņem, tāpēc apstaigājot Vašingtonu noteikti iesaku iziet caur šo dārzu.
Šinī teritorijā mājvietu raduši arī vairāki mazāki muzeji (jeb precīzāk sakot – galerijas), kā piemēram Freer Gallery of Art, Arthur M. Sackler Gallery, Smithsonian Arts & Industries Building u.c., tomēr tajos neesmu bijusi, tāpēc sīkāk aprakstīt nevarēšu.
Smithsonian National Museum of Natural History
Ieeja: brīva
Museum of Natural History muzejs milzīgu popularitāri ieguva pēc filmas ‘’Night at the Museum’’, jo filmas darbība norisinās šinī muzejā. Un jāsaka, ka tas tiešām ir iespaidīgs. Statistika liecina, ka tas ir
1) Trešais apmeklētākais muzejs visā pasaulē.
2) Pirmais apmeklētākais dabas muzejs visā pasaulē.
3) Visapmeklētākais muzejs Ziemeļamerikā (neatkarīgi no muzeja tipa).
Muzejam ir vairākas pastāvīgās izstādes, kā arī ceļojošās galerijas un tajā strādā ap 185 dažādu nozaru zinātnieki (papildus 460 muzeja darbiniekiem), kas nodarbojas ar eksemplāru izpēti un ieguvi. Muzejā patreiz atrodas vairāk nekā 126 miljonu dažādu eksemplāru – fosīlijas, dzīvnieki, kauli, mirstīgās atliekas, minerāli, ieži, meteorīti, reliģiski un kulta objekti u.c. Pastāvīgās izstādes ietver sekojošas ekspozīcijas: ‘Ģeoloģija, dārgakmeņi un minerāli’, ‘Cilvēku pirmsākumi’, ‘Dinozauri un paleobioloģija (fosīlijas)’, ‘Zīdītāji’, ‘Okeāns’, ‘Insekti’, ‘Kauli’, ‘Korejas galerija’ un ‘Āfrikas balsis’. Nosaukumi jau paši par sevi paskaidro, kas būs apskatāms attiecīgās zāles ekspozīcijās. Zīdītāju zālē ir vislielākais eksponātu skaits no visiem pasaules muzejiem. Okeāna zālē var apskatīt gan astoņkāji, gan vali!
Muzejā arī laiku pa laikam tiek izstādītas dažādas īslaicīgās ekspozīcijas. Mūsu apmeklējuma laikā tie bija National Geographic dabas fotogrāfiju uzvarētāju darbi.
Šajā muzejā esmu bijusi gan nedēļas nogalēs, gan darba dienās un tas ir apmeklētāju pilns kā vienā tā otrā gadījumā. Tomēr jāsaka, ka ekspozīciju apskatīšanu tas īsti neietekmē, jo muzejs ir tik liels, ka cilvēku masas vairāk vai mazāk ‘’izplūst’’ pa visu muzeju. Varbūt neliela grūstīšanās sanāks tikai pie pašām populārākajām izstādēm.
National Gallery of Art
Ieeja: brīva
Kaut neesmu ne mākslas fane, ne pazinēja, iespēju par brīvu palūkoties uz dažādiem pasaules diždarbiem (oriģināliem!) garām laist arī negribējās. Tā nu nolēmām apmeklēt arī Mākslas galeriju. Kā izrādās, mākslas mīļotāju ir gana daudz, jo šis ir 2. apmeklētākais ASV muzejs pēc iepriekš aprakstītā Museum of Natural History.
Šis muzejs sastāv no 2 ēkām: Rietumu ēkas un Austrumu ēkas. Eksponāti ir gan dažādas gleznas no visiem iespējamiem stiliem, gan skulptūras un fotogrāfijas. Kolekcijas ir gan no amerikāņu, gan citu valstu māksliniekiem – Rembrants, Monē, Vinsents van Gogs, Pikaso… Šie vārdi paskaidrojumus neprasa.
Tāpat apskatāmas arī dažādas citas interesantas kolekcijas – itāļu keramika, amerikāņu 18.gs. mēbeles, kā arī pāris citas savdabīgas (un grūti aprakstāmas) ekspozīcijas.
Ja esi mākslas mīļotājs, šo muzeju garām laist noteikti nedrīkst! Ja ar mākslu esi uz ‘’Jūs’’, noteikti atradīsi kaut kas, kas liks mutei palikt vaļā!
Smithsonian National Air and Space Museum
Ieeja: brīva
Kā jau nosaukums to izsaka, šajā muzejā viss grozās par un ap lidmašīnām, kosmosu un aviāciju kopumā. Šeit atrodama lielākā vēsturisko lidmašīnu un kosmosa kuģu kolekcija pasaulē. Pēdējos gados muzeju apmeklē aptuveni 6-7 miljoni cilvēku gadā, kas to padara par piekto visapmeklētāko muzeju pasaulē.
Patreiz muzejā ir izstādītas 62 lidmašīnas, 52 lieli kosmosa kuģu artefakti, kā arī pāri 2000 dažādu mazāku objektu. Te var apskatīt kosmonautu apģērbu, ‘Apollo 11’ kapsulu, ballistiskās raķetes, kosmosa satelītus un citas ar aeronautiku saistītas lietas. Izstādes ir ērti sadalītas par attiecīgajām tēmām: Pirmie lidojumi (20gs sākums), Apollo uz mēness, Visuma izpēte, Planētu izpēte, 1. un 2. Pasaules kara aviācija, Militārā aviācija, kā arī dažādas citas.
Kaut šī muzeja platība ir milzīga (14,970.9 m2 ), tas vienalga nespēj ietilpināt visus eksponātus, tādēļ lielākie un iespaidīgākie gaisa kuģi ir izmitināti papildus angārā, sauktā Steven F. Udvar-Hazy Center.
Steven F. Udvar Hazy Center
Ieeja: brīva (bet jāmaksā $10 par autostāvvietu)
Udvar centrs ir 71,000 m2 liels angārs, kas kalpo kā Vašingtonas Air and Space Museum lielāko eksponātu izstādīšanas vieta. Tiesa, šis centrs gan neatrodas Vašingtonas centrā un, lai uz to tiktu, nāksies doties aptuveni 30 minūšu braucienā uz blakus esošo Virdžīnijas štatu.
Šeit var redzēt tādus iespaidīgus eksponātus kā ‘’Concorde’’ lidmašīnu, ‘’Boingus’’, kosmosa kuģi ‘’Discovery’’, pasaules mazāko lidmašīnu, eksperimentālās lidmašīnas, kā arī nepārspēto ātruma rekordisti kopš 1976. gada - ‘’Blackbird’’. Par katru lidaparātu ir arī ļoti interesanti apraksti – piemēram, sākotnēji ‘’Blackbird’’ gribēja izmantot kā kaujas lidaparātu, bet tā ātrums bija tik liels, ka lidmašīna panāca pati savas izšautās lodes.
Vēl kāds interesants fakts ir tas, ka šajā centrā ir arī restaurācijas darbnīca un caur stikla sienu ir iespējams vērot mehāniķus darbībā atjaunojot un restaurējot dažādus muzeja eksponātus vai jauniegūtos eksemplārus.
Jāsaka, ka man pašai personīgi šis centrs patīk gandrīz vai labāk par Vašingtonas centrā atrodošos galveno mītni.
National Museum of the American Indian
Ieeja: brīva
Šis Vašingtonas centrā atrodošais muzejs ir veltīts Amerikas indiāņu dzīves, valodu, vēstures, literatūras un mākslas izklāstam un izpētei. Muzejam ir 5 stāvi un tā celšanā / dizainā ir piedalījušies paši Amerikas indiāņi – ēkas ārējais dizains veidots gadu tūkstošos vējā un lietū veidojušos klints atsegumu stilā; arī āra apzaļumošana ir veikta saskaņā ar seno indiāņu tradīcijām un paražām.
Muzeja kolekcijās ir vairāk nekā 800,000 objektu no dažādiem reģioniem – Patagonijas, Mezoamerikas, Arktikas, Kalifornijas līča, Tuksneša līdzenumiem u.c. Šeit apskatāmi gan ikdienas darbarīki un apģērbi, gan ceremoniju un kulta priekšmeti. Tāpat muzejā apskatāmas dažādas īsfilmas, kā arī oriģinālās fotogrāfijas.
Un pat uz šiem izstādītajiem eksponātiem paši indiāņi izturas ar lielu bijību – dažādas mirstīgās atliekas vēl arvien tiek svētītas saskaņā ar attiecīgās cilts paražām un tradīcijām. Piemēram, Līdzenumu indiāņu pārstāvji pilnmēness laikā ierodas muzejā, lai svētītu savu cilšu izstādītās mirstīgās atliekas ar salviju.
Ja ir vēlme izrauties no ļaužu burzmas, šis noteikti būs piemērots muzejs, jo ne tuvu nav tik populārs kā piemēram Aviācijas vai Dabas vēstures muzeji. Vidēji šo indiāņu muzeju apmeklē aptuveni 1.4 miljoni cilvēku gadā, kas ir reizes 4 mazāk kā abos iepriekš aprakstītajos muzejos. Kritiķi raksta, ka šis muzejs liekoties ‘’sadalīts’’ un ‘’neplūstošs’’, tomēr man tā ekspozīcijas patika un likās interesantas.
Vēl jāpiemin, ka indiāņu muzejā populāra ir arī kafejnīca, kurā tiek pasniegti dažādu indiāņu cilšu ēdieni.
Unites States Holocaust Memorial Museum
Ieeja: brīva. Taču, lai izvairītos no pārlieku lieliem pūļiem, no marta līdz augustam biļetes ar konkrētu apmeklējuma laiku un datumu ir jārezervē internetā jau iepriekš. Tās parasti tiek izķertas mēnešiem uz priekšu. Var arī mēģināt dabūt ‘’tās pašas dienas’’ biļeti ieejot muzeja mājaslapā konkrētās dienas 6 no rīta – dažreiz pāris biļetes tiks izliktas rezervācijai.
Kaut šinī muzejā biju jau vairākus gadus atpakaļ, to atminoties mani vēl arvien pārņem diezgan smagas sajūtas. Muzejs noteikti ir atstājis uz mani milzīgu iespaidu. Ekspozīcijas ietver gan oriģinālās vēsturiskās fotogrāfijas un video, gan aculiecinieku stāstus, gan cilvēku dienasgrāmatas, pierakstus, atmiņas un personīgās mantas, gan dažnedažādus priekšmetus un atribūtus, kā arī arhīvu dokumentus.
Mana pirmā vīzija atceroties šo Holokausta muzeju ir izstādītā milzīga noputējusi kurpju kaudze (ieskaitot pavisam mazu bērniņu apavus), kurus holokausta upuriem lika novilkt pirms ieiešanas gāzes kambarī. Un arī izdzīvojušo (vai izbēgušo) aculiecinieku asaru pilnie video stāsti vienaldzīgu neatstās nevienu. Muzejs ir izveidots hronoloģiskā secībā un sākas ar Hitlera nākšanu pie varas un beidzas ar stāstu par koncentrācijas nometņu atbrīvošanu.
Ja ir iespēja, noteikti iesaku šo muzeju apmeklēt! Vienīgais iemesls, kāpēc es uz šo muzeju neesmu bijusi atkārtoti, ir nospiedošā un drūmā sajūta, kas apmeklētājus pārņem pēc tā apskatīšanas.
Newseum
Ieeja: Pieaugušie $22.95; jaunieši no 7-18 gadiem $13.95; bērni zem 6 gadi – par brīvu. Pērkot internetā var saņemt 15% atlaidi. Biļetes derīgas 2 dienu apmeklējumam.
Par cik Newseum neietilpst Smithsonian muzeju kompleksā, tad tas ir viens no Vašingtonas maksas muzejiem. Kaut sākotnēji ieejas biļetes cena varētu likties augsta, tomēr, manuprāt, piedāvātās ekspozīcijas attaisno ieejas maksu un ne velti tas ir viens no Vašingtonas visapmeklētākajiem maksas muzejiem.
Newseum ir interaktīvs žurnālistikas muzejs 6 stāvos, tādēļ arī radies nosaukums no salikuma ‘news’ + ‘museum’! Šeit ir izklāstīti un apskatīti dažādi svarīgi notikumi un pagrieziena punkti pasaules vesturē – te ir izstādīts lielākais gabals Berlīnes mūra sienas ārpus Vācijas; ir apskatāma 11. septembra terora aktu Dvīņu torņa smaile ar visiem tam pavadošajiem 11. septembra video un foto attēliem.
Atsevišķa ekspozīcija ir veltīta preses brīvības pirmsākumiem, kā arī pašiem pirmajiem saziņas līdzekļiem. Kā viena no vissaistošākajām ekspozīcijām mums likās FIB zāle – šeit izstādīti dažādi lietiskie pierādījumi no terora aktiem, spridzināšanām, ķīlnieku krīzēm un tml. Ir izveidota arī īpaša piemiņas vieta visiem bojā gājušajiem žurnālistiem, kuri ir krituši teroristu gūstā vai tikuši nogalināti citos veidos, pildot savus pienākumus.
Ekspozīcijas tiek nepārtraukti atjaunotas un mūsu vizītes laikā jau bija izklāsts par Parīzes teroraktiem, kas bija notikuši pavisam nesen.
The Sunday Times žurnāls ir ierindojis Newseum kā vienu no "world's 12 coolest museums"!
United States Botanic Gardens
Ieeja: brīva
Kaut botāniskais dārzs nav gluži muzejs, tomēr izlēmu to ievietot sarakstā, jo tas atrodas vien pāris soļu attālumā no pārējiem pieminētajiem muzejiem, tieši blakus ASV Kapitolijai.
Vašingtonas botāniskais dārzs ievērojams ar to, ka tas ir ASV visvecākais dārzs. Jāsaka gan – noteikti ne visiespaidīgākais. Izstādes ir samērā mazas un kā jau jebkurā botāniskajā dārzā – daudz kas ir atkarīgs no sezonas, kurā to apmeklē. Ziemas laikā āra dārzi, strūklakas un augi nav apskatāmi. Tomēr arī ziemā vai lietainās dienā pārējās sezonās tāpat būs ko darīt, jo šeit atrodamas vairākas ekspozīcijas slēgtās telpās – tropu zona, lietus meži, tuksnešu zona, medicīnas augi un pāris citi. Dārza apskate daudz laika neaizņems un ar kādu stundiņu noteikti pietiks.
U.S. National Arboretum
Ieeja: brīva
Tiem, kam ir vēlme pavadīt dienu (vai pusi) svaigā gaisā, jādodas uz Nacionālo dendrāriju. Uzreiz gan teikšu, ka nekā grandioza te nav, bet mūsu vēlmi pasildīties pirmajos siltajos pavasara saules staros šis parks / dārzs pilnībā īstenoja! Nacionālais dendrārijs būtībā ir liela savvaļas platība ar dažādām pastaigu takām (gan asfaltētām, gan grantētiem celiņiem) pļavās un mežos un kā jau nosaukums to liek noprast, uzsvars un informācija tiek likta uz dažādu koku sugu audzēšanu un informācijas sniegšanu par tiem. Ir arī pāris iekoptas platības ar dažādiem ziedošiem krūmiem, piemēram Azalea kolekcija, magnoliju dārzs vai paparžu kalns. Ir arī bērnu mazdārziņš, kur mazajiem paurķēties pa zemi, ‘’pārstādīt’’ kociņus un augus vai vienkārši nošmulēties līdz ausīm!
Mums iespaidīga likās arī Āzijas kolekcija un Bonsai kociņu izstāde. Šeit pārstāvēta tika gan Ķīna, gan Japāna un Koreja.
Muzeja siltumnīcās iespējams arī iegādāties dažādus kokus un krūmus mājās vešanai, ja ir tāda vēlme.
Kopumā, es ieteiktu uz šo vietu doties ne tik daudz kā ar domu par muzeju vai botānisko dārzu, bet gan kā skaistu, sakoptu pastaigu vietu jaukā dienā, kas sniedz arī šādu tādu informāciju par augiem un kokiem, ja ir interese ko nedaudz palasīt un uzzināt.
-----------------------------------
Nobeigumā gribu piebilst, ka gadiem ilgi no muzeju apmeklēšanas biju vairījusies, jo tie man reti kad likās saistoši vai interesanti. Tomēr grandiozās kolekcijas un eksponāti šajos pasaules atzītajos muzejos manas domas ir mainījuši un šis saraksts noteikti tiks papildināts ar jauniem Vašingtonas muzeju aprakstiem, kad tie tiks apmeklēti!