ARUBA - One Happy Island!

Hits: 10906

Pirms došanās uz Arubu, meklēju ceļotāju iespaidus par šo Karību salu un pamanīju, ka latviski par to ir tikai pāris apraksti, kā arī citur atrodama visai skopa informācija. Acīmredzot, šī tālā valsts nav populārs latviešu piedzīvojumu meklētāju galamērķis, tādēļ nolēmu padalīties iespaidos, lai kādam tas varētu dot padomu nākotnē, ja būs vēlme doties uz šo attālo salu.

Lai lasītāji varētu gūt labāku un vispusīgāku informāciju, mēģināšu ietvert no visa pa druskai – mazliet praktiskas informācijas, mazliet par tūrisma vietām un lietām, nedaudz personīgo iespaidu, kā arī pāris padomus un ieteikumus.

Jāsāk jau ar to, ka Aruba krita par mūsu brīvdienu galamērķi vairāku iemeslu pēc. Pirmkārt, par cik šī sala atrodas tikai 12 grādus uz ziemeļiem no ekvatora, tad iespēja piedzīvot nepatīkamus laikapstākļus ir praktiski neiespējama: “ziemas” vidējā temperatūra ir 29.4 grādi, bet vasaras 31.6. Otrkārt, ziemas mēneši skaitās sausais periods, līdz ar ko arī iespējamība par sabojātu atvaļinājumu dēļ lietusgāzēm ir visai maza. Treškārt, bet ne mazāk svarīgi bija tas, ka tiešie lidojumi uz Arubu no Newark lidostas (stundas braucienā no mūsu dzīvesvietas) maksāja vien $370 vienam cilvēkam turp / atpakaļ, ieskaitot nodokļus un nodevas. Sasummējot visus šos plusiņus, izvēle tika izdarīta ātri – Atvaļinājums Arubā!

Pirms došanās ceļā, ievācu mazliet praktisku informāciju, lai būtu aptuvena nojausma par šo vietu, kur pavadīsim 9 dienas. Aruba kopā ar Bonaire un Curacao tiek sauktas par 'ABC Islands' jeb Nīderlandes Antiļu Salām un atrodas vistālāk dienvidos no visām Karību jūras salām. Aruba ir Nīderlandes autonomais apgabals ar savu pašvaldi, politisko sistēmu, naudas vienību, karogu un valodu. Kaut viena no valsts oficiālajām valodām ir nīderlandiešu un Nīderlandes karaliene Beatrikse ir oficiālais monarhs, Aruba ieguva sev neatkarību 1986. gadā.

Aruba ir ļoti maza sala, kas ir vien 33km gara un 13km plata, tā ka pilnībā apbraukt tai riņķī ir iespējams 3-4h laikā. Valstiņas kopējais iedzīvotāju skaits ir aptuveni 100,000 un galvaspilsēta - Oranjestad.

Papiamento ir vietējā valoda, ko pārvalda aptuveni 70% iedzīvotāju. Papiamento izcelšanās ir diezgan interesanta – vairākus simtus gadu atpakaļ, kad valdīja vergturība, bagātajiem nīderlandiešu un spāņu namsaimniekiem bija grūti komunicēt ar ievestajiem āfrikāņu un dienvidamerikāņu vergiem. Tad nu katrs boksterēja kā māk, daļēji spāniski, daļēji nīderlandiski, daļēji angliski ar vēl visādiem citādiem valodu piejaukumiem. Laika gaitā šis “mikslis” izveidojās par stabilu valodu, kurai tagad ir gan sava rakstība, gan gramatika un tā ir oficiālā valoda Arubā (kopā ar nīderlandiešu), un tā ir arī mācībvaloda skolās. Arī mēs iemācījāmies šādas tādas frāzes papiamento:

Bon Bini - Welcome (laipni lūgti)

Dushi - Sweetheart (mīlais / mīļā)

Bon Dia - Good Day (labdien)

Danki - Thank You (paldies)

Kā jau var noprast, dēļ salas mazajiem izmēriem, nekādu milzīgu, ievērības cienīgu tūrisma objektu (kā piramīdas, Eifeļa tornis vai Ķīnas mūris) tajā nav. Tomēr milzīgais tūristu skaits te skaidrojams ar to, ka Arubas pludmales tiek uzskatītas par vienām no skaistākajām pasaulē! Smiltis ir pūderbaltas un vieglas un ūdens krāsa ir nereāli tirkīzzila. Tik zila, ka to pirmo reizi ieraugot ir jānoskurinās un jāpaskatās atkal, lai saprastu, ka tas, ko redzi, ir realitāte. Pludmales iedalās vairākās kategorijās:

  • High – rise hotel beaches jeb augstceltņu viesnīcu pludmales (ļoti pārpildītas ar cilvēkiem).
  • Low-rise hotel beaches jeb divstāvu viesnīcu pludmales (šīs bija mūsu iemīļotākās, jo cilvēku bija krietni mazāk, bet tāpat bija pieejamas visas ekstras, kā piemēram, pludmales restorāni, bāri un izklaides).
  • Local Beaches jeb pludmales, kuras nerobežojas ar viesnīcu teritorijām, līdz ar ko nepieciešams auto, lai līdz tām tiktu. Bet pārsvarā šo pludmaļu apmeklētāji būs tikai vietējie ļaudis, un dažkārt pārdesmit metru rādiusā nebūs neviena cita atpūtnieka.
  • Ziemeļkrasta pludmales, kas ir izveidojušās starp asiem lavas akmeņiem un piekļuve tām būs vienīgi ar džipu un pa neceļiem. Ja izdosies izlauzties līdz galam ar nesadurtām riepām, cerība sastapt kādu citu dzīvu dvēseli ir visai maza.

Bez pludmalēm Arubā ir arī citas apmeklēšanas vērtas vietas. Kā pirmo minēšu Arikok National Park (Arikok nacionālais dabas parks), kas aizņem 1/3 salas teritorijas. Caur to vijās asfaltēts ceļš pa kuru lēnā gaitā ripina apmeklētāju auto. Arikok ainava ir visai skarba ar sausiem krūmājiem un milzīgiem kaktusiem. Šeit brīvā dabā klaiņo savvaļas kazas, āži, ēzeļi, iguānas un boa čūskas. Arikok parka teritorijā ir arī smilšu kāpas, vairākas grūti pieejamas pludmales, kā arī klinšu alas. Pavisam ir 3 tūristiem pieejamas alas – Huliba ala, kur mitinās sikspārņi (šī ala šobrīd uz laiku ir slēgta); Fontein Cave, kur saglabājušies pirmatnējo iedzīvotāju zīmējumi uz alu sienām, kā arī Quadirikiri Cave, kas ir vislielākā.

Bez dabas parka ir vēl vairāki mazāki apskates objekti, kā piemēram pamestā Bushiribana zelta ieguves vieta, California lighthouse (bāka), Nīderlandes dzirnavas, Ayo un Casibari akmeņu parki, 1750.g celtā Alto Vista Chapel (kapella), alvejas kosmētikas ražotne “Aruba Aloe”, kā arī var apmeklēt emu, ēzelīšu vai tauriņu fermas.

Ja maka biezums atļauj, var arī doties izjādēs gar jūru ar zirgiem, traukties pa tuksnesi ar džipiem vai kvadracikliem, kā arī iepeldēt jūrā uz īsta pirātu kuģa “Jolly Pirates”.

Absolūts must-see ir otrdienas vakaros notiekošais BonBini festivāls, ieeja kurā ir vien nieka $3, bet 2h laikā izbaudīsiet visu no vietējās kultūras – dziesmas, dejas, valodu, ēdienu un pat nelielu ieskatu karnevāla norisēs. Līdzīgs pasākums katru ceturtdienas vakaru notiek arī attālākajā San Nicolas pilsētā un saucas “Carrubian Festival”.

Kā vēl vienu interesantu objektu gribētu pieminēt Arubas augstāko virsotni, kalnu  Hooiberg, kas paceļas 168m augstumā un, lai tiktu tā virsotnē, jāpievar 562 pakāpieni. Kāpiens būs pūļu vērts, jo no augšas var redzēt Arubu no viena krasta līdz otram visos 4 virzienos. Skaidrā dienā iespējams arī saskatīt Venecuēlas krastus, kas atrodas vien 27km uz dienvidiem.

Tā kā Arubas klimats ir ļoti sauss ar minimāliem nokrišņiem, tad būtībā vienīgais “auglis”, kas te aug ir kokosrieksti, kurus par $3 var nopirkt katrā tūrisma objektu vietās. Izvēlētais rieksts tiks “apstrādāts” un pasniegts izslāpušajam tūristam, ko padzerties.

Oranjestad apkārtnē iespējams atrasts gan vietējās ēstuves ar Karību salām raksturīgām maltītēm, gan arī plašāk pazīstamas ēstuves kā McDonalds, BurgerKing, Starbucks u.c. Tiesa, arī šajās “ātrajās ēstuvēs” jārēķinās ar karībiešu nesteidzīgo laika izjūtu un gaidīt paciņu frī kartupeļu McDonaldā var nākties pat 50 minūtes! Tiesa, ne jau pēc frī kartupeļiem uz Karību salām dodamies...

Kā pozitīvu lietu es uzskatīju to, ka Arubā nav Karību salās tik izplatīto “beach boys”, kas nepārtraukti mēģina tūristiem kaut ko pārdot. Šādas izdarības 9 dienu laikā neredzēju ne uz ielas, ne pludmalēs. Ja interesē suvenīri, tie pieejami Oranjestad vairāk nekā vajag, kā arī nedēļas nogalēs ir speciāls tūristiem veltīts tirgus, kur var nopirkt gan vietējos izstrādājumus, gan suvenīrus plašā klāstā. Kaulēšanās ir šad tad iespējama, bet ne lielos apmēros; pārsvarā visam ir konkrēta cena.

9 dienas Arubā ir pilnīgi pietiekami, lai izbraukātu salu krustām šķērsām un vēl paspētu pludmalēs pamatīgi pārsauļoties un apdegt (vairākkārtīgi!).  Varbūt ne tipiska Karību sala mūsu izpratnē ar zaļiem džungļiem un tropiskajiem lietiem, bet mūsu latviešu mentalitātei noteikti citāda un savdabīga sala – ar kaktusiem, iguānām un baltām palmu pludmalēm. Vērts apskatīt? Noteikti!

 

Vairāk bilžu no ceļojuma apskatāmas sekojošās galerijās:

Arubas pludmales

Oranjestad, Aruba

Arubas skati, skaņas un smaržas